CMD Nedir?

Komut İstemi Ekranı

CMD, Windows işletim sisteminde bulunan ve Komut İstemi olarak da bilinen bir kod yorumlama aracıdır. Bu ekrana gireceğiniz kısa kodlar sayesinde birçok bilgiye hızlıca ulaşabilirsiniz.

PC’nizdeki dizinleri incelemek, sistem dosyalarını düzenlemek, sorunları teşhis etmek, sabit sürücüleri biçimlendirmek, vb. Gibi hemen hemen her şey için kullanılabilir.

Komut İstemi (CMD) Hangi Windows Sürümlerinde Çalışır?

Komut İstemi, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000’in yanı sıra Windows Server 2012, 2008 ve 2003’ü içeren her Windows NT tabanlı işletim sisteminde kullanılabilir.

Son Windows sürümlerinde bulunan gelişmiş bir komut satırı yorumlayıcısı olan Windows PowerShell, Komut İstemi’nde bulunan komut çalıştırma yeteneklerini tamamlar. Windows PowerShell sonunda Komut İstemi’nin gelecekteki bir Windows sürümünde değiştirebilir.

CMD Ekranı Nasıl Açılır?

CMD ekranını açmak için iki seçenek var. Bunlardan ilki, Windows tuşuna basarak ya da tıklayarak açılan ekrana direkt(Windows 7 ve üstü için) cmd yazabilirsiniz. Karşısınıza ‘Komut İstemi’ sonucu çıkacaktır. Bu çıkan sonuca tıklayın. İkinci seçenek ise Windows + R tuşlarına aynı anda basarak açılan küçük arama kutusuna CMD yazıp, Enter tuşuna basınız.

CMD Ekranı Nasıl Kullanılır?

Bu ekran hazır kodlar ile doğrudan çalışacağı için yapacağınız hiçbir işlem için sizden tekrar onay istemeyecektir. O yüzden dosya silme gibi işlemler yaparken yazdığınız kodların doğruluğundan emin olmanızda fayda var.

Komut İstemi ekranı genellikle IP adresi bulma, ağ bilgisi öğrenme gibi konularda kullanıldığı için bunlar için bir sakınca bulunmuyor.

En Çok Kullanılan CMD Kodları

Kodu: taskmgr.exe – Görev yöneticisi

Kodu: cleanmgr.exe – Disk temizleyici

Kodu: calc.exe – Hesap makinesi

Kodu: appwiz.cpl – Program ekle kaldır

Kodu: explorer.exe – Windows Gezgini

Kodu: powercfg.cpl – Güç seçenekleri

Kodu: timedate.cpl – Tarih ayarlama penceresi

Kodu: ntbackup.exe –Yedekleme sihirbazı

Kodu: nusrmgr.cpl –Kullanıcı hesapları

Kodu: osk.exe –  Ekran klavyesi

Kodu: msconfig.exe –Sistem ayarları

Kodu: dxdiag.exe –DirectX sürümü

Kodu: sysedit.exe –Sistem yöneticisi

Kodu : explorer.exe – Windows Gezgini

Kodu : powercfg.cpl – Güç seçenekleri

Kodu : rasphone.exe – Ağ bağlantılarını

Kodu : regedit.exe – Windows Kayıt Düzenleyicisi programı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.