Codec Nedir?

Web

Codec Nedir?

Codec, compressor (sıkıştırmak) ve decompressor (sıkıştırılanı açmak) kelimelerinin kısaltmasından doğmuştur. Codec’in işlevi ise dijital ortamda kullanılan video ya da ses dosyalarının sıkıştırılması ve açılmasını sağlamaktır.

Eski yıllarda video izlenirken ya da müzik dinlenirken Codec’lere rastlamak pek kolay değildi. Ancak günümüzde internetin gelişiminin ve hızının artması ile insanların birçok farklı görüntü ve sese erişimi çok daha kolay bir hale geldi. Tüm bu video ve ses dosyalarının artışı da Codec’ler kendilerini daha fazla gösterir oldu.

Mutlaka hepimizin duyduğu Divx günümüzde en fazla kullanılan Codec’ler arasında yer alır. Divx sıkıştırma teknolojisi ile günümüzde birçok video ve ses dosyasının internet üzerinden indirilip rahatça kullanılması mümkün hale gelmiştir. Codec’lerin olmaması durumunda tüm bu dosyaların çok daha fazla yer kaplayacağını belirtmekte fayda var.

Codec’lerin olmaması durumunda ayrıca çok büyük boyutlu dosyaların internet üzerinden gönderilmesi de son derece büyük bir sorun haline gelebilirdi. Sizlerin de hatırlayacağı üzere müzik cdlerini çok fazla sıkıştırmadan kullanırken yani ilk hallerindeyken bu cdlere ancak 10 ila 15 müzik yüklenebiliyordu. Sonrasında Mp3 formatının çıkması ile bu sayı 100 ila 130 gibi bir sayıya yükseldi.

Codec nasıl çalışır?

Sıkıştırma hususunda her ne kadar küçük problemler yaşanıyor olsa da Codec kullanımı günümüze kadar hızla yayılmıştır. Bugünlerde de sıklıkla kullandığımız bu teknolojinin kullanımının fazla olması ile de ortaya bir Codec formatı çıkmıştır.

Codec’lerin tek başına sistemde bulunması herhangi bir anlam ifade etmez. Codec’lerin kullanılması için kullanım amacı doğrultusunda çalışacak olan programlara ihtiyaç vardır. Örneğin müzikleri oynatmak için müzik çalar, videolar için de video oynatıcı programlar gerekmektedir.

Codec sisteme nasıl yüklenir?

Bir Codec’in sistemde kullanılması için ilk olarak Register edilmesi yani Codec’in sisteme tanıtılması gerekmektedir. Codec’i indirip sisteme aktarmak bu noktada yeterli olmayacaktır. Programlarla ya da Codec paketleri ile yüklenen Codec’ler otomatik olarak sisteme yüklenip tanıtılmaktadır. Yani bu noktada kullanıcının yapacağı tek işlem program ya da paketleri kullanmak olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.