Firmware Nedir?

Firmware Nedir?Firmware Nedir?

Firmware, salt okunur olarak yalnızca okunabilir olan ve silinmeyen, sadece güncelleme yapabileceğimiz çevre donanımlar içinde adsl modem, mp3 çalar, uydu alıcıları ve yazıcılar gibi birimler içinde bulunarak tüm bu çevre birimlerinin görevleri ve işlevlerinin ne olduğunu söz konusu donanımlara bildiren küçük bir yazılımdır.

Adsl modemde Firmware güncellemesi nasıl yapılır?

Firmware güncellemesi yapabilmek için öncelikle modelin markasını ve modelini öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için de modemin arka tarafında yer alan bilgilere bakabilirsiniz. Gerekli bilgileri öğrendikten sonra da Firmware’in en son sürümünü öğrenmek için resmi sitesine bakmanız gerekmektedir. Tüm bunları yaptıktan sonra modemin içine girmeniz ve burada yer alan Firmware versiyonu ile sürümün örtüşüp örtüşmediğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer yazılımın üst sürümü yayınlanmışsa güncelleme yapabilirsiniz demektir.

Modemin içinde sistem bilgisi yazan noktada Firmware bilgileri mevcuttur. Modemin markasına göre ara yüz değişkenlik sağlayabilmektedir. Güncellemeye ulaşmak için sistem bakım bölümüne girebilir ve Firmware güncelleme yazan kısmı açabilirsiniz. Sonrasında resmi web siteye girerek en üst sürüm güncellemeyi indirebilirsiniz. İndirdiğiniz bu Firmware dosya uzantısı Fw uzantılıdır. Dosyayı Dosya Seç kısmından bulabilir ve Yükle butonuna basarak Adsl Modem’in Firmware’ini güncelleyebilirsiniz. Güncelleme işlemleri bu kadardır.

Güncelleme yaparken dikkat etmeniz gerekenler

  • Son güncel Firmware versiyonunu bulduğunuzdan emin olun
  • Adsl moderm ile ilgili problemler çoğaldığında, güvenlik ve bağlantı ile ilgili şikayetleriniz olduğunda güncellemeyi seçin
  • Üretici firmaların güncellemeyle ilgili programları mevcut durumda ise bunlarla güncellemeyi yapmay deneyin
  • Güncelleme yaparken elektrik kesintisi olabileceğini sakın unutmayın ve güç kaynağını mutlaka kullanın
  • Güncellemeden sonra modem içindeki şifre ve ayarların değişebileceğini unutmayın
  • Güncellemeden sonra da yazılımın eskisi gibi ya da daha kararlı olarak çalışıp çalışmadığını kontrol edin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.