Hosting Nedir?

Hosting Nedir?

Hosting (Web Sitesi Barındırma), bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfa, doküman ya da resimlerin internet kullanıcılarının erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır.

Kendinize ait bir site kurabilmeniz için öncelikle bir domain yani alan adı almalı, sonrasında da hazırlanmış ya da hazırlanacak olan dosyaların çalışacağı bir alan yaratmalısınız. Bu şekilde internet kullanıcıları tarayıcılarında web adresinizi yazdığında siteniz açılabilir. Bunun için de hosting hizmeti gerekmektedir. Hosting hizmeti veren sistem esasen oldukça hızlı bir internete bağlı olan iyi bir bilgisayardır. Aynı anda belki de yüzlerce web sitesi yayınlayabileceğini ve en önemlisi kesintisiz çalışacağını düşünecek olursak elbette hizmetin donanımı ona göre seçilmiştir ve çok hızlı bir bağlantı hızı ile yüksek bant genişliğine sahiptir.

Hosting hizmeti almak için illa ki yetkili bir firmaya ihtiyaç yoktur. Web sitenizi evinizde internete bağlı olan bilgisayar üzerinden de yayına sokabilir ve herhangi bir firmaya ihtiyaç duymadan sitenizi evinizden de çalıştırabilirsiniz. Ancak bunu yapabilmeniz için elbette bu konu ile ilgili ciddi anlamda iyi bir teknik bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Bu teknik bilgiler sayesinde evinizdeki bilgisayar tam donanımlı bir web sunucusu haline gelebilecek ve gerekli servisleri de kurabileceksiniz.

Tüm bunları yaptıktan sonra ise iyi bir bağlantı hızına sahip olmanız gerekmektedir. Bilgisayarınız kapalıyken ya da internetiniz kesik durumdayken web sitenizin çalışmayacağını ve gelen e-mailleri alamayacağınızı göz önünde bulundurursak sisteminizi tüm bunlar için önlem alarak kurmalısınız. Ayrıca maliyetlerinizi de bunlara göre belirleyerek teknik donanımlarınızı satın almalısınız. Elbette tüm bunlar oldukça karışıktır ve bu nedenle hizmeti ekonomik, güvenilir ve hızlı bir şekilde sunabilen hosting firmalarından talep etmeniz çok daha yararlı olacaktır.

Kısaca anlatacak olursak; web sitenize ait olan dosyaları saklayan ve kullanıcıların erişimine sunan bilgisayarlara web sunucusu yani web server, veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting yani web sitesi barındırma denir.

Hosting işlemlerinde önemli noktalar

Hız: Sitenize ait olan sayfaların yüklenme hızı hosting hizmetlerinde oldukça önemli bir unsurdur. Gezilen sayfaların yavaş şekilde yüklenmemesinin iki önemli nedeni vardır. İlki internete bağlanılan bilgisayarın yeterli aksama sahip olmamasından ortaya çıkan nedenlerdir. İkincisi de hosting alınan servislerden kaynaklanan nedenlerdir. Eğer hosting aldığınız sunucunun internete çıkış hızı düşükse ya da kapasitesinin üzerinde bir hizmet veriyorsa doğal olarak sayfa yüklenme hızı da düşük olur. Bunun yanı sıra hız konusu sayfaların boyutu ve hazırlandıkları programlar ile de ilgili olduğunu hatırlatalım. Zira bazı web siteler animasyon ve flash programları ile hazırlanmaktadır. Bu durum da HTML formatında hazırlanan web sitelere oranla flashlı sitelerin daha yavaş açılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle hız hostin hizmetinde oldukça önemlidir.

Server (sunucu) desteği: Web hostinginde bir diğer önemli nokta ise kullanılan program ve veri tabanının kiralanan sunucuyu desteklemesi olacaktır. Günümüzde web sitelerin tanıtımın yanı sıra hazırlanan dinamik formlar ile farklı işlevleri de yerine getirmesi oldukça önemlidir. Bu tür formların hazırlanması da özel programlama dilleri ile yapılmaktadır. Örnek verecek olursak; ASP destekli bir web sitenin çalışabilmesi için sitenin sunucu tarafında ASP ile hazırlanmış formları destekleyen programların kurulması olması gerekmektedir.

Verilecek alanın boyutu: Hosting hizmeti kapsamında siteniz için verilecek alanın boyutu ücrete göre değişiklik göstermektedir. Siteniz için ne kadar alan gerekliyse sizin de o kadar hosting alanı talep etmeniz gerekmektedir. Geniş kapsamlı ve fazla içerikli bir site hazırlayacaksanız siteniz için gereken alanın da büyük olması gerekir ve bu verilen alan iki açıdan önemlidir. Bunlardan ilki sitenin boyutu, ikincisi de e-mailler açısındandır. Zira yapılan tasarım ile birlikte verilen mailler de aynı alanı paylaşmaktadır. Eğer verilen hosting alanı küçük olursa belli bir süreden sonra mail trafiğinde bazı sorunlar meydana gelebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.