mAh Nedir?

mAh Nedir?mAh Nedir?

Sürekli elden düşmeyen akıllı telefonlarının çabuk tükenen bataryalarıyla baş etmek için son zamanlarda gündeme powerbank’ler geldi. Her an her yerde rahatlıkla kullanılan ve akıllı telefonların şarj problemini ortadan kaldıran bu cihazlarda kullanışlılığı belirleyen unsur da mAh değeri oluyor. Bu cihazların üzerinde yazan ve fiyatları da buna göre şekillenen mAh değeri nedir? Ne işe yarar?

Kabaca anlatmak gerekirse mAh değeri, pil kapasitesi ve ne kadar sürede şarj edileceği gibi bilgileri veriyor. mAh kısaltmasının açılımı miliamper-saat (İngilizce miliamper-hour) anlamına gelmektedir. Terimsel anlamına bakıldığında birim zamanda iletilen elektron sayısıyla bulunan akım değeridir. Yani aslında bu değer, pillerin bir defada totalde ne kadar enerji depolayacağına dair bilgi verir. Yani satın alınan powerbank ya da şarjlı kılıfların kullanımına dair bilgi verilirken mAh değeriyle ilişkili olarak şarj ettiğimiz cihazı kaç defa tam dolu hale getireceğini anlatmaktadır.

mAh Değerine Nasıl Karar Verilir?

mAh değerinin kullanımını bir örnekle açıklayacak olursak telefonların pil kapasitesiyle açıklayabiliriz. Bir iPhone 5’in pil kapasitesi 1440 mAh’tır. Şarjı bittiğinde bu telefonun şarjını full hale getirmek için ihtiyacımız olan powerbank ya da şarjlı kılıfın pil değerinin en az 1440 mAh olmasıdır. Powerbank ve şarjlı kılıflar üzerinde yazan 2000 mAh, 3000 mAh gibi değerler, cihazın tam dolu haldeyken bir iPhone 5’i rahatlıkla tam dolu hale getirebileceği anlamını taşıdığı iddia edilir.

Gözden kaçırılan durum, cihazın telefonu şarj ederken telefonun kullanılması halinde ekstradan enerji kaybı da yaşanıyor olmasıdır. Böyle olunca 3000 mAh değerindeki bir yedek pil bile kapasitesi 1440 mAh olan telefonu tam dolu hale getirmeye yetmeyebilir. Elbette yine de telefonun şarj olmasını sağlayarak, kullanım süresi olarak 3 katına kadar çıkarır.

mAh değeri kapasiteyi gösterdiğinden, 2000-3000 mAh gibi yüksek değerlere ulaşıldığında bu cihazların daha fazla enerji depolama ihtiyaçları olacağı için fiziksel olarak daha hacimli olduğu görülür. Aynı zamanda bu yedek piller de tüketildiğinde yeniden dolmaları için gereken süre de mAh değeriyle orantılı olarak değişiklik gösterir. Mesela 1000 mAh’lık bir cihaz ortalama 1 saatte dolarken 2000 mAh’lık bir cihaz 2-2,5 saat aralığında tam dolu hale gelebilir.

Cihazınızı daha uzun süre kullanabilmek ve daha hızlı şarj olması için yüksek mAh değerine sahip pilleri tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

mAh Nedir? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

Ahmet Cihat Bozkurt 19/07/2018

mAh nedir tam olarak açıklanmamış bence bir emek var evet ama miliamper-saat tam olarak ne anlama geliyor açıklanılsa daha faydalı olacaktı bence. Biraz daha teknik olmalıydı yazı

Yusuf Kuscu 25/11/2019

Yazıda biraz düzenleme yapılmalı.

Bunlar Çok Okundu!
Opera GX Nedir?

Opera GX Nedir?

10 ay önce Oğuzhan paylaştı
CMD Nedir?

CMD Nedir?

10 ay önce Okan paylaştı
SSID Nedir?

SSID Nedir?

11 ay önce Okan paylaştı
WPS Nedir?

WPS Nedir?

11 ay önce Okan paylaştı
TrueType Nedir?

TrueType Nedir?

3 sene önce Okan paylaştı
iCloud Nedir?

iCloud Nedir?

3 sene önce Okan paylaştı
Ultra Mobil PC (UMPC) Nedir?

Ultra Mobil PC (UMPC) Nedir?

3 sene önce Okan paylaştı
Anchor Text Nedir?

Anchor Text Nedir?

3 sene önce Okan paylaştı
ISDN Nedir?

ISDN Nedir?

3 sene önce Talha paylaştı
RDP Nedir?

RDP Nedir?

3 sene önce Talha paylaştı
720P HD Nedir?

720P HD Nedir?

3 sene önce Talha paylaştı
10BASE-2 Nedir?

10BASE-2 Nedir?

3 sene önce Okan paylaştı