mAh Nedir?

mAh Nedir?mAh Nedir?

Sürekli elden düşmeyen akıllı telefonlarının çabuk tükenen bataryalarıyla baş etmek için son zamanlarda gündeme powerbank’ler geldi. Her an her yerde rahatlıkla kullanılan ve akıllı telefonların şarj problemini ortadan kaldıran bu cihazlarda kullanışlılığı belirleyen unsur da mAh değeri oluyor. Bu cihazların üzerinde yazan ve fiyatları da buna göre şekillenen mAh değeri nedir? Ne işe yarar?

Kabaca anlatmak gerekirse mAh değeri, pil kapasitesi ve ne kadar sürede şarj edileceği gibi bilgileri veriyor. mAh kısaltmasının açılımı miliamper-saat (İngilizce miliamper-hour) anlamına gelmektedir. Terimsel anlamına bakıldığında birim zamanda iletilen elektron sayısıyla bulunan akım değeridir. Yani aslında bu değer, pillerin bir defada totalde ne kadar enerji depolayacağına dair bilgi verir. Yani satın alınan powerbank ya da şarjlı kılıfların kullanımına dair bilgi verilirken mAh değeriyle ilişkili olarak şarj ettiğimiz cihazı kaç defa tam dolu hale getireceğini anlatmaktadır.

mAh Değerine Nasıl Karar Verilir?

mAh değerinin kullanımını bir örnekle açıklayacak olursak telefonların pil kapasitesiyle açıklayabiliriz. Bir iPhone 5’in pil kapasitesi 1440 mAh’tır. Şarjı bittiğinde bu telefonun şarjını full hale getirmek için ihtiyacımız olan powerbank ya da şarjlı kılıfın pil değerinin en az 1440 mAh olmasıdır. Powerbank ve şarjlı kılıflar üzerinde yazan 2000 mAh, 3000 mAh gibi değerler, cihazın tam dolu haldeyken bir iPhone 5’i rahatlıkla tam dolu hale getirebileceği anlamını taşıdığı iddia edilir.

Gözden kaçırılan durum, cihazın telefonu şarj ederken telefonun kullanılması halinde ekstradan enerji kaybı da yaşanıyor olmasıdır. Böyle olunca 3000 mAh değerindeki bir yedek pil bile kapasitesi 1440 mAh olan telefonu tam dolu hale getirmeye yetmeyebilir. Elbette yine de telefonun şarj olmasını sağlayarak, kullanım süresi olarak 3 katına kadar çıkarır.

mAh değeri kapasiteyi gösterdiğinden, 2000-3000 mAh gibi yüksek değerlere ulaşıldığında bu cihazların daha fazla enerji depolama ihtiyaçları olacağı için fiziksel olarak daha hacimli olduğu görülür. Aynı zamanda bu yedek piller de tüketildiğinde yeniden dolmaları için gereken süre de mAh değeriyle orantılı olarak değişiklik gösterir. Mesela 1000 mAh’lık bir cihaz ortalama 1 saatte dolarken 2000 mAh’lık bir cihaz 2-2,5 saat aralığında tam dolu hale gelebilir.

Cihazınızı daha uzun süre kullanabilmek ve daha hızlı şarj olması için yüksek mAh değerine sahip pilleri tercih edebilirsiniz.

2 Yorumlar
  1. Ahmet Cihat Bozkurt diyor

    mAh nedir tam olarak açıklanmamış bence bir emek var evet ama miliamper-saat tam olarak ne anlama geliyor açıklanılsa daha faydalı olacaktı bence. Biraz daha teknik olmalıydı yazı

  2. Yusuf Kuscu diyor

    Yazıda biraz düzenleme yapılmalı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.