VoIP Nedir?

Merve Öziş

06.09.2016 Nedir?

voipVoIP Nedir?

VoIP (Voice Over Internet Protocol), internet üzerinden ses görüşmesi sağlayan bir teknolojidir. Yeni nesil telekom operatörleri de VoIP teknolojisi ile hizmet sağlamaktadır. Sizin de bildiğiniz üzere günümüzde internet üzerinden yapılan görüşmeler normale göre çok daha yaygındır. Peki, internet üzerinden telefon görüşmesi yani VoIP nasıl yapılır?

VoIP nasıl yapılır?

İki kullanıcı arasında VoIP kullanılarak gerçekleştirilen görüşme sırasında sesler belirli kodeklere alınıp verilir. Örnek verecek olursak; görüşme esnasında bizim sesimiz karşı tarafa belirli kodekler halinde şifrelenir ve internet üzerinden gönderilir. Gönderme durumu söz konusu olduğu için de bu ses kodekleri paketler şeklinde internet üzerinden upload edilir. Ayrıca karşı tarafın sesi de aynı şekilde kodek ile şifrelenir ve internet üzerinden bize ulaşır. Bu noktada da ses kodekleri paketler şeklinde internet üzerinden download edilmiş yani indirilmiş olur. Ülkemizde genel olarak operatörler SIP protokolünü tercih eder.

SIP protokolü nedir?

SIP (Session Inıtiation Protocol), internet üzerinden telefon hizmeti verilebilmesi için geliştirilmiş olan bir protokoldür. Bu protokol, bir IP ağı üzerinde yer alan iki ya da ikiden fazla kullanıcı arasında çağrı kurulumu, çağrı esnasında oturum ile ilgili parametrelerin değiştirilmesi ve son olarak da çağrının çözülmesi ve sona erdirilmesi için kullanılır.

VoIP kullanmanın avantajları nelerdir?

  • VoIP teknolojisi telekom maliyetlerini ciddi anlamda azaltır.
  • Ipp Santral Sistemi ile şirket iletişimlerine esnek çözümler sunar. Şirketin merkezinde yer alan sistem ile birden çok şube bu teknolojiden yararlanabilir. Bütün şubeler aralarında ücretsiz olarak görüşebilir. Ayrıca dünyanın neresinde olunursa olunsun VoIP santrale dahili olarak bağlanabilir. Aramalar mevcut VoIP hesabından gerçekleştirilebilir.
  • VoIP ile yapılan aramalarda herhangi bir kanal sınırı yoktur. Eş zamanlı çağrı sayısını belirleyen etken internet bant genişliğidir. ADSL teknolojisiyle bile simultane maksimum 10 kanal arama yaparak arama alabilir. Kullanılmakta olan internet teknolojisine bağlı olarak bu sayı değişebilir.
  • Android, iPhone ve Windows telefonlara yüklenen uygulamalar ile sabit numaradan çağrı almak ve arama yapmak mümkündür.

VoIP teknolojisi internet alt yapısı ile kullanıldığı için kullanıcıların kafasında ses kalitesinde sorun yaşayacakları düşüncesi oluşabilir. Ancak hizmet alınan VoIP operatörünün kaliteli olması ve lokasyonda kullanılan internette bir sorun olmaması durumunda böyle sorunların yaşanması son derece zordur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

VoIP Nedir? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bunlar Çok Okundu!
CGI Nedir?

CGI Nedir?

1 hafta önce Okan paylaştı
mPOS Nedir?

mPOS Nedir?

2 hafta önce Okan paylaştı
Neuralink Nedir?

Neuralink Nedir?

3 hafta önce Okan paylaştı
NVMe Nedir?

NVMe Nedir?

3 ay önce Okan paylaştı
Intel True View Nedir?

Intel True View Nedir?

11 ay önce Okan paylaştı
Hadoop Nedir?

Hadoop Nedir?

1 sene önce Okan paylaştı
Opera GX Nedir?

Opera GX Nedir?

1 sene önce Oğuzhan paylaştı
CMD Nedir?

CMD Nedir?

1 sene önce Okan paylaştı
SSID Nedir?

SSID Nedir?

1 sene önce Okan paylaştı
WPS Nedir?

WPS Nedir?

1 sene önce Okan paylaştı
TrueType Nedir?

TrueType Nedir?

3 sene önce Okan paylaştı
iCloud Nedir?

iCloud Nedir?

3 sene önce Okan paylaştı