OLED Nedir?

OLED Nedir?

OLED Nedir?

OLED (Organic Light Emitting Diodes), giderek yaygınlaşmaya başlayan yeni nesil ekran türüdür. Türkçe karşılığı ‘Organik Işık Yayan Diyot‘ olarak çevrilmektedir. İçerisinde geçen organik kelimesi, ekranın organik malzemelerden üretilmesinden gelmektedir. Organik maddelerin tümünün kökeni karbondur. Temel içeriği karbon olarak maddelere örnek olarak odun, plastik ve şeker verilebilir. OLED’lerin iki türü vardır, küçük molekül OLED ve Polime OLED. Sony, daha uzun ömüre sahip olan küçük molekül OLED’leri kullanmayı tercih ediyor.

OLED’in detaylı açıklamasına geçmeden önce LED tanımlamasını yapmalıyız. LED Nedir? diye merak edenler için ayrı olarak inceledik fakat kısaca burada da bahsedelim. İngilizce açılımı Light Emitting Diode kelimelerinin kısaltılmış halidir. Yani OLED’deki O harfinin çıkartılmışıdır. Türkçe’si Işık Yayan Diyot‘tur. LED’Ler elektrik enerjisini ışığa dönüştüren yarı iletken devre elemanlarıdır. Enerjiyi çok verimli kullanmalarının yanı sıra, ampüllere göre çok daha dayanıklıdır. Çalışmak için lamba teline ihtiyaç duymazlar ve fazla ısı üretimi yoktur.

OLED nasıl çalışır?

LED kelimesinin önündeki O ise, Organic kelimesinden geliyor. Organik, karbon tabanlı bir tabaka iki iletken (Anot ve Katot) arasında sıkıştırılır ve enzim adı verilen ana maddeyle desteklenir. Elektrik akımı geçtiği zaman, ışık kaynağı üretim yapar. Organik olmayan LED’lerde ise iki iletken arasına sıkıştırılmış olan tabaka esnek değildir. Bu özellik de organik karbon temelli LED’in üstün olmasının sebebidir. Çünkü OLED’deki organik tabaka, jilet inceliğinde, çok hafif ve süper parlak ve esnekliğe sahiptir. Bu mükemmel özellikler sayesinde OLED’lerin, bükülebilir ekranlardan, parlak ve kristal kadar berrak TV’lere veya transparan ekranlara kadar bir çok cihazda farklı yenilikler sunabileceği anlamını taşıyor.

OLED ekranların avantajları nelerdir?

  • Sınırsız görüş açısı
  • Düşük güç tüketimi
  • Ekonomik üretim
  • Hızlı tepkime süresi
  • Daha parlak ve mükemmel görüntü
  • Daha ince ekranlar
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.