Signal APP Nedir?

Signal APP Nedir? Nasıl Çalışır?
Signal APP Nedir? Nasıl Çalışır?

Signal Uygulaması, Signal Messenger LLC tarafından geliştirilen ve uçtan uca şifreleme mantığı ile çalışan bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Diğer uygulamalarda olduğu gibi dosya, sesli not, fotoğraf ve videolar göndermenize olanak sağlayan bir hizmettir.

Signal, tamamen açık kaynaklı, ücretsiz ve kullanıcı gizliliğine önem veren bir uygulamadır. Özellikle ABD’de her politik olay sonrasında gizliliği sebebiyle gündeme gelen Signal’in tercih edilmesinde önemli iki detay yer alıyor;

1- Yok Olan Mesajlar

2- Ekran Görüntüsü Alma Engelleyicisi

Yok Olan Mesaj Özelliği

Belirli mesajları veya paylaşımları belirli bir süre sonra kendisini yok edecek şekilde yapılandırmanıza olanak sağlayan bir özellik vardır. Örneğin, gönderdiğiniz bir evrağın ya da şifrenin alıcının kutusunda 5 dakika kalması gerektiğini düşünüyorsanız, bunun ayarlamasını yaparak, seçili süre sonunda silinmesini sağlayabilirsiniz.

Ekran Güvenliği Seçeneği

Bir diğer harika özelliği ise Ekran Güvenliği seçeneği. Gizlilik ayarları kısmından aktif edeceğiniz bu özellik sayesinde casus uygulamaların ya da telefonunuza kısa bir süre de olsa erişimi olan birinin ekran görüntüsü almasını engelleyebiliyorsunuz.

Signal Gerçekten Güvenli Mi?

Signal’den birini her aradığınızda, sahne arkasında gerçekten harika bir çalışma oluyor. İki kişi birbiriyle konuşurken, konuşmalar özel bir şifreleme yöntemiyle trafik sağlanıyor. Olası bir casus dinlemesini önlemek amacıyla kimsenin bilemeyeceği bir gizli kod yapısı oluşturuldu. Bu kod konuşma esnasında iki kullanıcının ekranında yazıyor. Örneğin görüşme ekranında SGN32 kodunu görüyorsunuz ve karşı tarafta da aynı kod görünüyor ise bu görüşme sadece o iki kişi arasında olduğu anlamına geliyor. Eğer bu kod dışında görüşenlerden bir diğeri farklı bir kod görürse güvenlik ihlali olduğunu anlayabilirsiniz. Böyle bir durumda farklı bir ağa geçip tekrar görüşme yapmalısınız.

Signal ayrıca, en azından şimdilik herhangi bir reklam olmayacağına söz veriyor. WhatsApp‘ın başlangıçta benzer vaatleri vardı, ancak Facebook bunu aldıktan sonra bu durum değişti. Öngörülebilir bir gelecek için, bu Signal’de olmayabilir, çünkü bu açık kaynaklı bir proje. Reklamlarla açık kaynaklı bir projeden para kazanmak çok zordur.

Kısacası, Signal, güvenliğiniz ve gizliliğiniz hakkında endişeleriniz varsa, bir örnek mesajlaşma hizmeti için harika bir seçenektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.