WPS Nedir?

WPS Nedir?

WPS Nedir?

Korumalı Kablosuz Kurulum (WPS), 2006 yılında Wi-Fi Alliance tarafından icat edilmiş, yönlendirici ve kablosuz cihazlar arasındaki bağlantıyı daha hızlı / daha kolay hale getiren bir kablosuz ağ standardıdır.

Daha detaylı bir tanım yapmak gerekirse WPS butonu, 2006 yılından itibaren evde kullandığımız modemlerin üzerinde yer almaya başlamış bir ağ güvenlik teknolojisidir. WPS, yalnızca WPA/WPA2 şifreleme protokollerini kullanan ağlarda çalışır. Bilgisayar korsanları tarafından kolayca kırılabilen ve eski teknoloji olan WEP güvenliği kullanan modemlerde çalışmaz.

Standart bir kablosuz ağ kurulumunda, bir ağ adı (SSID) ve kablosuz ağ şifresi (WPA/WPA2-PSK) belirlenir. İnternet erişimine ulaşmak isteyen kullanıcılar da Wi-Fi özelliği olan cihazlarından bu ağ adını seçerek şifreyi girer ve internete erişim sağlar.

WPS Nasıl Çalışır?

Şimdi WPS’nin ne olduğunu biliyorsunuz, ama nasıl çalışıyor? İlk adım, yönlendiricinizin arkasında bulunan WPS düğmesine basmak olacaktır. Bazı yönlendiricilerde Ethernet bağlantı noktalarına yakın olacaktır. Bağlanmak istediğiniz cihazı alın, ağı bulun ve seçin. Herhangi bir bilgi girmek zorunda kalmadan cihazınız kablosuz ağa otomatik olarak bağlanacaktır. Ağdan ayrıldıktan sonra tekrar bağlanmak istediğinizde aynı işlemi tekrarlamanıza gerek yok. Özel bir ayar yapmadığınız sürece cihazınız, daha önce tanımlı olan ağa otomatik olarak bağlanacaktır.

Modemimde WPS Var mı?

WPS kullanırken, her zaman basılacak bir düğme olmayacak. Bazı cihazlar WPS’i destekler, ancak düğmesine sahip olmaz. Bu durumlarda, WPS yapılandırma sayfasında bulunabilecek sekiz basamaklı bir kod girmeniz gerekir. Bu otomatik olarak oluşturulan ve kullanıcı tarafından değiştirilemeyen bir koddur.

Yönlendiricilerin çoğunda, WPS otomatik olarak etkinleştirilir, ancak yönlendiricinin üretici yazılımını ve yönetim kullanıcı arabirimini kullanarak açmanızı gerektiren bazı şeyler vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.