mPOS Nedir?

mPOS yöntemi ile yapılan ödeme.
mPOS yöntemi ile yapılan ödeme.

mPOS Nedir?

mPOS (Mobile Point Of Sales Terminal), Türkçe karşılığı mobil satış terminali olan bu teknoloji, Pos cihazı olmadan akıllı telefon/tablet vb cihazlar üzerinden ödeme almayı sağlayan bir dijital POS çözümüdür.

Bir mPOS uygulamak için, bir işletmenin bir internet bağlantısına, bir kredi ve banka kartı okuyucusuna ve işlemler için kullanmak istediği cihaza indirilen bir uygulamaya ihtiyacı vardır. Bir mPOS ayrıca bir barkod tarayıcı ve bir nakit çekmecesi gibi ek POS donanımı ile eşleştirilebilir.

Bir mPOS nasıl çalışır?

Herhangi bir akıllı telefon veya tablet, indirilebilir bir mobil uygulama ile bir mPOS’a dönüştürülebilir. Tipik olarak, bir işletme sahibi bir uygulamaya kaydolduğunda satıcı, işletme sahibine banka / kredi kartlarını işlemek için mobil cihazın ses jakına takılan bir kart okuyucu gönderir. Bazı mPOS yazılım satıcıları, mobil aygıtın barkodları okumasını ve fişleri yazdırmasını sağlayan kızak adı verilen isteğe bağlı elde tutulan yerleştirme istasyonları da sağlar.

Yazılıma bağlı olarak, bir mPOS, işletmenin banka hesabına bağlanan bağımsız bir cihaz olarak çalışabilir veya daha büyük, eski bir POS sisteminin parçası olarak entegre edilebilir. Kart sahibi verilerini korumak için müşteri verileri şifrelenir ve cihazda değil bulutta depolanır.

YouCloud ile uCube kart okuyucu, işletme sahibinin YouCloud ödeme uygulamasını çalıştıran akıllı telefonuna ve / veya tabletine bağlanabilir. YouCloud ayrıca kartları okuyabilen, makbuz yazdırabilen, barkodları tarayabilen ve nakit, kart ve cüzdan ödemelerini kabul etmek için YouCloud Ödeme uygulamasını çalıştıran hepsi bir arada bir aygıt olduğu bir Android POS (Y1000) sağlar.

mPOS Gelecekte Kullanılacak Mı?

Juniper Research tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırma, kablosuz olarak veya mobil cihazlarla bağlanan mPOS cihazlarının benimsenmesinin 2023 yılına kadar yıllık mPOS işlemlerini 87 milyarın üzerine çıkaracağını buldu. Bu, 2018’de tahmini 28 milyar işlemin üzerinde üç kat bir artışı temsil edecek.

Ayrıca rapor, mPOS cihazlarının gelişmekte olan pazarlarda ödeme kartı kullanımının artmasını sağlayacağını ve bir mPOS cihazının ortalama fiyatının 2018’de 40 dolardan 2023’e kadar yaklaşık 33 dolara düşeceğini ortaya koydu. Bu uygun fiyat, mPOS cihazlarının basitliğiyle birleştiğinde , onları daha küçük, önceden nakit odaklı işletmeler için oldukça çekici hale getirecek. Ayrıca, biyometrinin, tüccarlara kart ağı ücretlerinden kaçınma fırsatı veren mPOS tekliflerinin giderek daha yaygın bir parçası olması bekleniyor. Juniper Research, biyometrik özellikli mPOS cihazlarının 2023 yılına kadar küresel olarak neredeyse 2 milyona ulaşmasını sağlayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.