Neuralink Nedir?

Okan Keskin

23.12.2020 Nedir?

Neuralink

Neuralink, sekiz nörolog ve Elon Musk tarafından 2016 yılında San Francisco’da kurulmuş bir nöroteknoloji şirketidir. Şirketin kurulma amacı beyni anlamak, yorumlamak ve beyin sinyalleriyle doğrudan bağlantı kurmak.

Neuralink, ilk olarak belden aşağısı felçli hastalara fiziksel hareket yapmadan iPhone kullanma ve bilgisayarda fare tıklaması yapma gibi basit görevlerde yardımcı olmak için kullanılacak bir cihazdır.

Neuralink Ne Geliştiriyor?

Neuralink, tamamen entegre bir beyin makine arayüzü (BMI) sistemi inşa ediyor. Bazen buna beyin bilgisayar arayüzü (BCI) denildiğini görürsünüz. Her iki durumda da BMI’ler, bir bilgisayarın veya başka bir dijital cihazın doğrudan beyinle iletişim kurmasını sağlayan teknolojilerdir. Örneğin, beyinden bilgi okuma yoluyla, felçli bir kişi bir bilgisayar faresini veya klavyesini kontrol edebilir. Ya da, örneğin dokunma hissini geri kazanmak için bilgi beyne geri yazılabilir. Amacımız, mevcut klinik olarak onaylanmış cihazlardan en az iki kat daha fazla iletişim kanalına (elektrotlar) sahip bir sistem oluşturmaktır. Bu sistemin güvenli olması, cilt yoluyla tamamen kablosuz iletişim kurması ve hastaların kendi başlarına eve götürüp kullanmaları için hazır olması gerekir.

Neuralink Neyi Amaçlıyor?

Teknolojinin ilk hedefi, felçli kişilerin bilgisayarların ve mobil cihazların kontrolü yoluyla yeniden bağımsızlık kazanmalarına yardımcı olmak. Cihazlar, insanlara metin veya konuşma sentezi yoluyla daha kolay iletişim kurma, web’de meraklarını takip etme veya yaratıcılıklarını fotoğrafçılık, sanat veya yazma uygulamaları aracılığıyla ifade etme yeteneği vermek için tasarlanmıştır.

Neuralink Ne Yapmayı Amaçlıyor?

Beyindeki binlerce nörona bağlanacak şekilde tasarlanmaya çalışılan bu teknoloji, nöronların aktivitesini kaydedecek ve gerçek zamanlı olarak da işleyecek. Link ilk olarak bilgisayarları ve mobil cihazları doğrudan beyin ile kontrol etmeyi amaçlıyor.

Neuralink Nasıl Çalışacak?

Beynin hareket alanındaki sinirsel aktiviteleri kaydedilecek. Kullanıcı kollarını veya ellerini hareket ettirmeyi düşündükçe, kullanıcının bilgisayarına Bluetooth üzerinden gönderilecek olan bu sinyallerin kodu çözülecek ve komuta çevrilecek.

Bu teknolojiyi kullanmak isteyenler başlangıçta sanal bir fareyi kontrol etmeyi öğrenecekler. Daha sonra, kullanıcılar daha fazla pratik yaptıkça ve uyarlanabilir kod çözme algoritması geliştikçe birden fazla cihazı kontrol edilmesi amaçlanıyor.

Neuralink Kimlere, Nasıl Yardım Edecek?

İlk uygulama omurilik yaralanması olan kişiler için bilgisayar kontrolü olması hedeflense de en büyük hedef motor ve duyusal işlevin eski haline getirilmesi ve nörolojik bozuklukların tedavisi hedefleniyor.

Neuralink Güvenli Mi?

Konu ile ilgili şirket tarafından bilgi açıklanamasa da böyle bir teknolojiyi duyanların çoğu güvenli olmayacağını düşünüyor. Çünkü verinin olduğu her nesne bir güvenlik riski doğuruyor. Bu sebeple, teknolojinin olduğu yerde güvenli diye bir tabir olmadığını düşünürsek eşsiz makine olan beynimizin içerisindeki veriler güvenlik tehdidi oluşturacaktır. Elon Musk ise bu konu hakkında şöyle diyor:

Neuralink, zorunlu bir şey değil. Bu, isterseniz sahip olmayı seçebileceğiniz bir şey. Bu, uygarlık düzeyinde gerçekten önemli olacağını düşündüğüm bir şey.

Elon Musk

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Neuralink Nedir? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bunlar Çok Okundu!
CGI Nedir?

CGI Nedir?

1 hafta önce Okan paylaştı
mPOS Nedir?

mPOS Nedir?

2 hafta önce Okan paylaştı
NVMe Nedir?

NVMe Nedir?

3 ay önce Okan paylaştı
Intel True View Nedir?

Intel True View Nedir?

11 ay önce Okan paylaştı
Hadoop Nedir?

Hadoop Nedir?

1 sene önce Okan paylaştı
Opera GX Nedir?

Opera GX Nedir?

1 sene önce Oğuzhan paylaştı
CMD Nedir?

CMD Nedir?

1 sene önce Okan paylaştı
SSID Nedir?

SSID Nedir?

1 sene önce Okan paylaştı
WPS Nedir?

WPS Nedir?

1 sene önce Okan paylaştı
TrueType Nedir?

TrueType Nedir?

3 sene önce Okan paylaştı
iCloud Nedir?

iCloud Nedir?

3 sene önce Okan paylaştı
Ultra Mobil PC (UMPC) Nedir?

Ultra Mobil PC (UMPC) Nedir?

3 sene önce Okan paylaştı