Windows Defender Yazılımı Artık Daha Güçlü

Yeni yapılan testlerin sonuçlarına göre, Microsoft’un koruma sistemi olan Windows Defender yazılımı artık eskisinden çok daha güçlü bir koruma sağlıyor.

windows defender-499g

Geçmişte Microsoft, Windows Defender’ın temel bir koruma sağladığını kabul etmişti. Windows 7 ve Windows Vista için Microsoft Essentials mevcutken Windows 8 ve Windows 10’da bu bilinen isim Windows Defender olarak değişti ve basitleştirildi.

İleri seviyedeki kullanıcılar bilgisayarlarını çeşitli anti virüs programları ile destekleyerek en küçük bir güvenlik açığının bile önüne geçmek istiyor. Ancak standart kullanıcılar Microsoft’un varsayılan güvenlik seçeneklerinin pek de dışına çıkmak istemiyor. Bu noktada ileri seviyedeki kullanıcılar için Microsoft Defender yazılımı yenilikleri ile mükemmel olanaklar sağlıyor. Yapılan test sonuçlarına göre bu yazılım diğer anti virüs programlarına ciddi bir rakip olarak görülüyor.

turn-on-defender

Yapılan testlerde her yazılım üç kriter çerçevesinde değerlendirilmiş durumda. Bunlar da tehdit koruma, kullanışlılık (basit arayüz vb.) ve performans (hız, sistem yavaşlatma)oldu. Her bir kriter 0’dan 6’ya kadar puanlandırıldı ve bir yazılımın testten alabileceği en yüksek puan 18 olarak belirlendi.

Birkaç yıl öncesine gidecek olursak Microsoft’un bu testlerde pek de başarılı olduğunu söyleyemeyeceğiz. Özellikle testlerde alınan skorlar Windows 8 döneminde 9,5 ve 11,5 arasında değişiyordu. Sonuçların bu denli kötü olması da elbette Microsoft’un yoğun eleştiri almasına neden oluyordu. Ancak Microsoft bu yoğun eleştirilerden nasibini almış olacak ki son testlerde büyük bir başarı gösterdi. Windows 8 için puan 15,5 iken Windows 7 ve Windows 10 için puan 14 oldu.

Windows-10-Defender-f0d0d

Windows 10’daki sonuçlara göre Windows Defender yazılımı yalnızca ThreatTrack ve Comodo yazılımları ile eşdeğer sayılıyor. Ancak Windows 8’deki durum çok daha iyi ve buradaki değerler ESET ile eşdeğer durumda. Toplamdaki sonuca bakacak olursak da Windows Defender yazılımı 20 anti virüs programı arasında 10. sırada yer alıyor.

Aylardır Windows yazılımları birçok konuda yoğun eleştiriler aldı ve tabir-i caizse birçok skandal patlak verdi. Ancak gidişata bakacak olursak Microsoft ciddi anlamda bu yanlışları düzeltmek ve çok daha iyisini yapmak için çaba sarf ediyor. Bunun en iyi örneği ise Windows Defender.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.