Güneş Enerjisini Depolayan Dev Ağaçlar

Teknolojideki girişimleri ve dev bahçeleri ile yakın zamanda kendinden söz ettiren Singapur, son projesi olan Marina Bay ile 50 metrelik yapay  ağaçlardan enerji depoluyor.

elektrik üreten ağaç2

Singapur, boyları 50 metreyi bulan yapay ağaçlar ile güneş enerjisini kullanarak elektrik üretiyor. Şehir merkezindeki karmaşa ve sıkışıklık nedeniyle bu tarz projeleri uygulayamayan yetkililer kendilerine orman oluşturdu. Şehrin gürültüsü ve evlerin sıkışıklığından uzak 101 hektarlık küçük bir Singapur oluşturan ülke, 50 metrelik yapay çiçekler ile hem görsel şölen yaşatıp hemde bu ağaçlardan elektrik üretmeyi hedefliyor. Bu küçük şehir 226 bin bitki ve çiçeği içinde barındırıyor.

Tasarımı İngiliz Grant Associates tarafından yapılan ve boyları 25 ila 50 metre arasında değişen 18 dev ağaç bu bahçe konuldu. Birebir ağaç konseptinde olmayan bu tasarımları; ağaca benzetmek için çeşitli tropik sarmaşıklar kullanılmış. 18 ağaçtan 11’inin temel amacı Güneş’ten enerji elde etmek olan tasarım ayrıca yağmur suyunu da depolayarak, bahçe sulama için geri dönüşüm niteliği taşıyor.

Bu proje kapsamında ağaçları değerlendirmek isteyen yetkiieler, ağaçlar arasında köprü koyarak turistlerin manzarayı yüksekten izleme fırsatını sunuyor.

İlgili projenin videoları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.